Lady Jana Grey (1536-1554)
královna Anglie a Irska, která vládla pouhých devět dní.

Poprava 12.2.1554

Jana byla krásná, temperamentní , cílevědomá a velmi inteligentní dívka. Díky nevlídnému zacházení od rodičů, se Jana uzavřela a věnovala se studiu, díky čemuž ovládala několik jazyků a získala vzdělání. Jako příbuzná Jindřicha VIII , vyrůstala na královském dvoře, kde poznala svého budoucího manžela, lorda Guildforda Dudleyho.
Po smrti Jindřicha VIII, nastoupil na trůn jeho syn Eduard VI, který krátce na to zemřel. Jindřich VIII, z obav o skotského nástupce na trůn, ze strany své sestry Markéty, tuto vyloučil ze závěti a uvedl jako možné následníky, v případě, že není mužský potomek, dědice jeho druhé sestry, Marie Tudorovny, což také Eduard VI potvrdil ve své poslední vůli. Tato závěť, de facto, určila jako následnici trůnu Janu Greyovou, což jí stálo nakonec život. Marie prosazovala katolický směr, Jana protestantský. Jako ve většině případech v té době, vždy šlo o vliv církve a veškeré intriky, účelové sňatky a politické kalkulace, se odehrávaly za účelem udržení církevního směru. (O tom, jak silný vliv měla církev a jaký význam měla pro tehdejší život, si lze udělat z případu Jany Greyové, když jí byla nabídnuta milost i bohatství, pokud se stane katoličkou. Přesto raději volila smrt.)
Po jmenování Jany královnou ovšem Marie I. Tudorovna získala podporu šlechty a jmenování bylo odvoláno. Za panovnici byla prohlášena Marie a jelikož Jana byla pro ní i nadále hrozbou, nechala jí a jejího manžela lorda Dudleyho popravit. Manžel byl popraven veřejně, Jana, jako žena šlechtického původu, byla popravena uvnitř komplexu na Tower Green. Popravčí oddělil jednou ranou její hlavu od těla sekyrou, ráno 12.2. 1554. Její tělo se povalovalo v Toweru na zemi až do večera, než bylo pohřbeno. Zemřela zbytečně, jako mladá, teprve sedmnáctiletá dívka, která se narodila v nesprávný čas, na nesprávném místě. Okamžik její popravy je naprosto geniálně a emotivně zachycen na obraze Paula Delaroche, když se zavázanýma očima hledala špalek a volala: "Kde to je, kde to je?, nemůžu to najít!"
Slavná i neslavná výročí naší historie
Marie Stuartovna (1542-1587)
královna skotská a francouzská

Poprava 8.2.1587

Marie Stuartovna, jako skotská královna, si činila nárok na anglický trůn, kterému vládla její příbuzná, královna Alžběta. Stala se pro ní nepohodlnou a tak Alžběta podepsala pro Marii rozsudek smrti . Aby se očistila, uvedla, že rozsudek byl podepsán omylem a obvinila z tohoto písaře, kterého nechala také popravit. Samotná poprava neproběhla hladce a změnila se v hororovou scénu.
Jelikož se jednalo o velmi významnou osobu, kat se rozrušením první ranou trefil do zátylku a královnu neusmrtil. Ta bolestí sténala a kat nervozitou ani druhou ranou netrefil a přesekl hlavu jenom zčásti. Královna stále žila a všude stříkala krev. Teprve na třetí pokus oddělil hlavu královny od těla.
Završení všeho bylo, když kat podle zvyku zvedl hlavu do vzduchu, aby jí ukázal přihlížejícím. Ta mu vypadla z paruky a kutálela se po zemi. V hale zavládlo hrobové ticho, ve kterém údajně bylo slyšet, jak u mrtvé hlavy působením nervů cvakají zuby. Když pacholci chtěli tělo odnést, ze sukně mrtvé královny vyskočil pejsek, který jí všude doprovázel a začal na přítomné štěkat.
Guido, neboli GUY FAWKES (1570-1606)
spiknutí střelného prachu.

Poprava: 31.1.1606

Jednalo se o skupinu anglických šlechticů, jejichž cílem byl atentát na krále Jakuba I. Mělo k tomu dojít tak, že pod Westminsterský palác, bylo umístěno několik sudů se střelným prachem /odtud spiknutí střelného prachu/, a během zasedání r. 1605, při proslovu krále, měla být výbušnina odpálena. Plán byl však prozrazen a skupina zajata. Jako hlavní obviněný byl Guy Fawkes, který byl podroben velmi krutému mučení a společníky prozradil. Po krátkém soudu byli členové odsouzeni k trestu smrti. Všichni před popravou byli mučeni a následně vláčeni za koněm ulicemi Londýna. Poprava byla také provedena velmi krutým způsobem. Odsouzenci byli oběšeni jen částečně a ještě za živa, ve smrtelné agonii, jim bylo rozpáráno břicho, vyříznuty vnitřnosti a provedena kastrace. Poté byla těla rozčtvrcena. Jednalo se o demonstrativní, zastrašující a velmi krutý způsob popravy.
V jakém stavu asi byl Fawkes po mučení, si můžete udělat představu z jeho podpisu. Nahoře běžný podpis, dole podpis po mučení.
Málokdo také ví, že tvář Gue Fawkese používá dnes hnutí ANONYMOUS, jako svoji masku.
KAREL I. STUART (1600-1649)
král Anglie, Skotska a Irska, který vládl v letech 1625-1649.


Poprava 30.1.1649

Byl známý svým odporem k parlamentu a prohlašoval, že je král z Boží vůle, tedy že může rozhodovat sám. Karlova snaha o církevní reformy vyvolala střet Anglikánské a Římskokatolické církve, což vedlo k občanské válce, kde byl Karel poražen, zajat a odsouzen k trestu smrti. Jeho smrtí skončila dočasně monarchie a byla vyhlášena Anglická republika. Té vládl známý Oliver Cromwell /neplést s Thomasem Cromwellem/.
Karel I. Stuart, byl popraven sekerou. Na popravišti požádal o další košili, jelikož se třásl zimou a nechtěl, aby si někdo myslel, že se chvěje strachy. Popravu měl údajně vykonat popravčí Richard Brandon. Ten prý popravu odmítl a popravu měl vykonat jiný popravčí. Panují domněnky, že byl popravu přinucen vykonat, jelikož existují záznamy, které uvádí, že Brandonovi byla vyplacena za popravu odměna 30 liber.
Manželkou Karla I. Stuarta byla Henrietta Marie Bourbonská. Za zmínku stojí, že po ní byl pojmenován stát USA - Maryland (Mariina země) a výběžek pevniny Cape Henrietta Maria, ve státě Ontario.
Gilotina
francouzsky Guillotine


Popravčí nástroj, který vešel do podvědomí masovými popravami během francouzské revoluce.
Jednalo se o naprosto spolehlivý způsob popravy /dekapitace/, kdy šikmý nůž, opatřen šedesátikilovým závažím, bezpečně oddělil hlavu od trupu. Název Gilotina bývá připisován fr. lékaři jménem Joseph Ignace Guillotin. Nebyl to však vynálezce, jak se často mylně uvádí.
Gilotina byla používána již mnohem dříve, on byl pouze její velký propagátor, jelikož poprava tímto způsobem byla humánní, bezbolestná.
21.1.1793, byl tímto způsobem popraven francouzský král LUDVÍK XVI., který vládl Francii v letech 1774-1792. Popravu vykonal kat Charles-Henri Sanson, který během své kariéry popravil několik tisíc lidí, převážně během fr. revoluce. O několik měsíců později byla stejným způsobem popravena i králova manželka, Marie Antoinetta. A jelikož „revoluce požírá své děti“, tak zajímavostí je, že jeden z vůdců revoluce - Maximilien Robespierre, který krále nechal popravit, sám o rok později skončil pod Gilotinou.
Copyright © 2017 historické výstavy - všechna práva vyhrazena
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, fotografií či jiného obsahu je bez předcházejícího písemného souhlasu zakázáno.
Robert Pospíchal
tel.: +420 727 94 54 24
mail: info@historickevystavy.cz
Naši partneři:
Tipy na výlet:

Robert Pospíchal ml.
tel.: +420 702 194 933
mail: pospichalr@gmail.com
muzeum mucicich nastroju
muzeum mučicích nástrojů
..... "art speaks for one, for nations, for humanity".